آلفا به جای لامین؛ بررسی حقوقی فسخ قرارداد باشگاه دسته دومی ترکیه با مهاجم خود

آلفا به جای لامین؛ بررسی حقوقی فسخ قرارداد باشگاه دسته دومی ترکیه با مهاجم خودچند روز پیش بود که فوروریا اسپورت در خبری نوشت؛ باشگاه منمن‌سپور ترکیه با قهرمانی در دسته سوم فوتبال ترکیه به سطح دوم فوتبال این کشور رسیده و قصد داشته تا برای تقویت تیم خود لامین جالو، وینگر 24 ساله گامبیایی را به خدمت گیرد اما نمایندگان باشگاه ترک به جای تماس با مدیربرنامه های "لامین جالو"، با نمایندگان بازیکنی به نام "آلفا جالو" تماس گرفتند. بازیکن 21 ساله گامبیایی که یک مهاجم مرکزی است و سابقه بازی در لیگ هند را هم دارد. نمایندگان آلفا که احتمالا خودشان هم از چنین تماسی شگفت زده شده اند، سریعا قرارهای لازم را با باشگاه دسته دومی تنظیم کرده و آلفا جالو را به ترکیه می‌فرستند. جالو تست های پزشکی را پشت سر می‌گذارد، قرارداد حرفه‌ای را امضا می‌کند و حتی با پیراهن منمن اسپور عکسی هم به یادگار می‌گیرد. بعد از تمامی این اتفاقات، باشگاه ترکیه ای متوجه اشتباهی که در این میان رخ داده می‌شود. باشگاه برای سرپوش گذاشتن بر روی اشتباه خود و برای این که بتواند قرارداد "آلفا" جالو را به راحتی فسخ کند، بیانیه ای صادر کرده و از رد شدن جالو در تست های پزشکی سخن به میان آورده است. 


در این نوشتار به بررسی حقوقی این اشتباه و امکان فسخ این قرارداد بر اساس رویه و مقررات انتقال فیفا می‌پردازم:


-بازیکن اشتباهی

با این اشتباه، منمن‌سپور با آلفا جالو به اشتباه قراردادی را منعقد نموده است. این اشتباه در شخص بازیکن با وجود اهمیت شخص، طبق حقوق مدنی ایران موجب بطلان قرارداد است اما در رویه فیفا، چنین اشتباهی از سوی باشگاه‌های فوتبال اصلا پذیرفتنی نیست و با استناد به این اشتباه، هیچ تیمی نمی‌تواند قرارداد خود را با بازیکن فسخ کند.


-فسخ به دلیل رد شدن در تست های پزشکی

در فرضی که پس از قرارداد، بازیکن در تست های پزشکی باشگاه رد شود، باشگاه نمی تواند به این دلیل قرارداد خود را با بازیکن فسخ نماید، حتی اگر چنین شرطی را در قرارداد درج کرده باشد. چنین فسخی مغایر با بند ۴ ماده ۱۸ مقررات انتقال فیفا است.


-جمع‌بندی

با توجه به آنچه که در رسانه ها منتشر شده است، آلفا می‌تواند با استناد به مقررات و رویه، با توجه به فسخ قرارداد توسط منمن‌سپور، از این باشگاه مطالبه غرامت نماید و باشگاه ترکیه‌ای ممکن است با محرومیت دو پنجره‌ای مواجه ‌شود.
*** تمامی حقوق مربوط به این مطلب متعلق به گروه حقوق ورزش اسپولگ است. استفاده از تمام یا بخشی از این مطلب، تنها در صورت ذکر کامل نام نویسنده و گروه حقوق ورزش اسپولگ مجاز است.


تاریخ: 10:33 - 23 آذر 1398