پادکست حقوق ورزش

فرصت‌‌های کاری در حقوق ورزش چیست؟

علی مهرائی-28 بهمن 1400
فرصت‌‌های کاری در حقوق ورزش چیست؟
https://castbox.fm/episode/%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F--(%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D8%B2%D9%88%D8%AF)-id2720279-id468933727

(این قسمت از پادکست، بخشی از مجموعه مطالب کوتاه آموزشی، در خصوص آشنایی مقدماتی با حقوق ورزش است.)

فرصت های کاری در حقوق ورزش

 

چه فرصت های کاری در حقوق ورزش وجود دارد؟

 

کسانی که به حقوق ورزش علاقه‌مند هستند میتونند در موقعیت‌ها و مشاغل مختلفی مشغول به کار بشند. 

 

1- ما در ایران بیش از 50 فدراسیون ورزشی داریم. هر فدراسیون ورزشی در هر استان یک هیات داره که به صورت اختصاصی امور مربوط به اون رشته رو در استان مربوطه انجام میده. 

در مورد هر ورزش، تعداد بسیار زیادی باشگاه ورزشی داریم. 

در هر باشگاه ورزشی تعداد بسیار زیاد ورزشکار، مربی، کادر فنی، کادر پزشکی و غیره داریم. 

تمام این مواردی که اشاره کردم، نیاز به مقررات، قرارداد، حل و فصل اختلافات و بسیار کارهای دیگه دارند که باید توسط یک فرد متخصص حقوق ورزش انجام بشه!

به موارد بالا، رکن قضائی فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها شامل کمیته‌های انضباطی، تجدیدنظر و اخلاق رو هم اضافه کنید که اگر کسی به این حوزه‌ها علاقه‌مند باشه میتونه در اون موقعیت‌ها هم مشغول به کار بشه.

 

2- اگر کسی علاقه‌مند به حوزه‌هایی از این جنس نبود و بیشتر علاقه به کار علمی داشت تا عملی، در حال حاضر در ایران ضعف و کمبود بزرگی در قسمت ترجمه منابع و متون مربوط به حوزه حقوق ورزش به چشم میخوره. به عنوان مثال حتی ترجمه منشور المپیک که یکی از مهمترین متونی است که هر کسی که میخواد در حوزه حقوق ورزش کار کنه یا تحقیق کنه به اون نیاز داره، در سایت کمیته ملی المپیک ایران به چشم نمیخوره.  

در مورد سایر متون و مقررات بین‌المللی ورزشی هم همین موضوع صدق میکنه و فقط ترجمه‌ها به صورت پراکنده در حوزه حقوق ورزش انجام شده که با توجه به اینکه ترجمه قانون یک کار کاملاً تخصصیه، بسیاری از این ترجمه‌ها خالی از ایراد هم نیستن.

پس یکی از کارهایی که میشه در این حوزه انجام بشه، ترجمه و انتشار متون مربوط به حقوق ورزشیه. و این کار نیاز به تجربه و پشتوانه چندین ساله هم نداره. میتونید کم کم بعد از مدتی که مطالعاتتون رو در این حوزه شروع کردید مقررات و منابع مهم رو ترجمه و منتشر کنید.

 

3- قاعدتاً فراگیری هر علمی به شما این امکان رو میده که به دیگران تدریسش کنید. حقوق ورزش هم از این قاعده مستثنا نیست. متاسفانه فعلاً در دانشکده‌های حقوق ایران درس یا واحدی به اسم حقوق ورزش وجود نداره. اما شما این آزادی عمل رو دارید که به صورت غیر آکادمیک تدریس کنید و درآمد داشته باشید.

 

4- اکثر آدم‌ها اولین چیزی که با شنیدن واژه حقوق به ذهنشون میرسه وکالته. قطعا یکی از راه‌های پیش روی شما اینه که وکیل ورزشی بشید. توی سایر قسمت‌ها در خصوص وکیل ورزشی توضیح دادیم و من شما رو دعوت میکنم که به اون بخش مراجعه کنید.

 

5- در دنیای حقوق ورزش برخلاف اکثر شاخه‌های حقوقی، ما تقریباً چیزی به اسم قاضی نداریم. البته مراجعی مثل کمیته‌های انضباطی، اخلاق و استیناف، اتاق حل اختلاف فیفا و … شباهت‌های زیادی به دادگاه دارن اما مرجع شبه قضایی هستند. عالی‌ترین مرجع حل و فصل اختلافات ورزشی یا CAS هم یک دیوان داوریه و داور شدن در این دیوان میتونه یکی از بهترین موقعیت‌ها پیش روی متخصص حقوق ورزشی باشه که علاقه‌مند به قضاوت کردن و رای صادر کردنه. پروسه مشخص و از پیش تعیین شده‌ای برای داور شدن وجود نداره و شما بعد از چندین سال فعالیت کردن و متخصص شدن و شناخته شدن در مراجع بین المللی ورزشی مثل کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون‌های جهانی ورزشی این شانس رو خواهید داشت که توسط شورای بین المللی داوری ورزشی (ICAS) به عنوان داور انتخاب بشید.
 

6- ایجنت شدن هم یکی از حوزه‌های جذاب و هیجان انگیزه که پیش روی یک متخصص حقوق ورزش قرار داره. البته ایجنت بودن فراتر از حقوق نیازمند توانایی‌های دیگری هم هست که برای اطلاعات بیشتر میتونید به بخش مخصوص ایجنت‌ها مراجعه کنید.

 

7- در نهایت کسی که متخصص حقوق ورزش هست و میخواد کار حقوقی انجام بده اما از طرفی علاقه‌مند به شرکت در دادگاه و مباحثه کردن با داور و وکیل طرف مقابل نیست، میتونه در قالب مشاوره حقوقی به فدراسیون‌ها و حتی اشخاص حقیقی کمک کنه. چیزی که خارج از ایران تحت عنوان in-house lawyer شناخته میشه.

 

این 7 مورد آینده‌هایی بود که شما به عنوان یک متخصص حقوق ورزش میتونید داخل یا خارج از ایران برای خودتون متصور شید.

دسترسی به مطالب مرتبط:

- حقوق ورزش چیست؟
- منابع مطالعاتی حقوق ورزش چیست؟
- فرصت‌های آکادمیک در حقوق ورزش چیست؟
 - ایجنت‌ ورزشی کیست؟