پادکست حقوق ورزش

قسمت 3 - چگونه ایجنت رسمی فوتبال بشویم؟

امیرارسلان اسکندری-29 خرداد 1399
قسمت 3 - چگونه ایجنت رسمی فوتبال بشویم؟

به روزرسانی مطلب: مطلب ذیل مربوط به قبل از تصویب مقررات جدید فیفا در خصوص فعالیت‌های ایجنت‌های فوتبال است. برای اطلاع از مقررات جدید، به این لینک مراجعه شود. همچنین ترجمه فارسی مقررات جدید فیفا در این لینک قرار گرفته است.


سلام. به اپیزود سوم پادکست حقوق و ورزش خوش اومدین. من امیر ارسلان اسکندری هستم و توی این پادکست قراره راجع به موضوعات مرتبط با حوزه حقوق و ورزش، صحبت کنم.

قبل از هرچیز، امیدوارم که خوب و و سلامت باشید و همه چیز روبراه باشه. این اپیزود در اواخر خرداد ماه 1399 منتشر شده.

اخیراً فدراسیون فوتبال ایران طی یک اطلاعیه، اعلام کرد که قرار هستش یک آزمون تستی گرفته بشه، و به افرادی مجوز فعالیت واسطه گری یا همون ایجنتی داده بشه. آخرین مهلت ثبت نام توی این آزمون هم 10 تیر 99 تعیین شده. طبق جست و جویی که من انجام دادم، آخرین بار، این آزمون سال 94 برگزار شده و از اون موقع تا حالا آزمونی نبوده. اما از این به بعد این آزمون طبق مقررات جدید، قرار هستش هر دو سال یکبار برگزار بشه.

توی این اپیزود میخوام مختصری راجع به این آزمون و شرایطش بگم و تا جایی که بتونم، یک راهنمایی بدم به کسایی که میخوان وارد حوزه ایجنتی بشن، اما اطلاعاتی از شرایط و مراحلش ندارن.

خب با این سوال شروع میکنیم، ایجنت ها چه کسانی هستند؟ به کیا میگیم ایجنت؟

اول بگم که توی متون رسمی فیفا و فدراسیون ها غالباً کلمه ایجنت رو نمیبنید یا اگر هم ببینیند مربوط میشه به ایجنت‌های برگزار کننده مسابقات که اون‌ها داستانشون متفاوته و این جا کاری بهش نداریم. از اپریل 2015 با مقرراتی که فیفا برای ایجنت‌ها اعمال کرد، قرار شد که به ایجنت‌ها، واسطه گفته بشه. یعنی به جای کلمه انگلیسی Agent از کلمه Intermediary استفاده میشه که معادل همون واسطه هستش.

توی مقررات فیفا، واسطه رو یک شخص حقیقی یا حقوقی تعریف کرده، که به صورت رایگان یا به ازای دریافت یک مبلغی، به عنوان نماینده یک باشگاه یا بازیکن در مسیر انعقاد قرارداد یا توافق نامه حاضر میشه و یک طرف رو نمایندگی میکنه. این در واقع کار اصلی‌ای هستش که یک ایجنت قراره انجام بده. خب پس فهمیدیم که اصلا ایجنت ها کیا هستن.

نحوه عملکرد ایجنت یا واسطه ها براساس چه مقرراتی تعیین میشه؟

دو تا مقرره اصلی وجود داره که وضعیت ایجنت ها رو مشخص میکنه. یکی مقررات فیفا و بعدی مقررات داخلی که هر فدراسیون به طور مشخص برای واسطه ها یا ایجنت ها تصویب کرده. مقرراتی که فیفا تعیین کرده در واقع یک سری حداقل ها هستش که باید توسط ایجنت ها و کسایی که با ایجنت ها کار میکنن رعایت بشه، اما قسمت تکمیلی و شاید با جزئیات بیشتر، مقررات داخلی فدراسیون ها در خصوص ایجنت ها هستش. این مقررات توی فدراسیون فوتبال ایران عنوانش " مقررات ناظر بر فعالیت واسطه‌ها و همکاری با آن‌ها" هستش که در تیر ماه سال 97 تصویب و اجرایی شده. پس این دو تا مقرره رو هرکسی که قصد ورود به مسیر ایجنت شدن رو داره، باید در نظر داشته باشه. این که چجوری به این مقررات دسترسی داشته باشید رو جلوتر میگم.

خب، حالا برای این که ایجنت بشید، چه شرایط اولیه ای نیاز داریم؟

ببینید برای فعالیت رسمی ایجنتی، شما باید از یک فدراسیون فوتبال مجوز گرفته باشید تا بتونید به طور رسمی فعالیت کنید. فدراسیون ها توی کشورهای مختلف هرکدوم به طریقی به افراد مجوز ایجنت شدن میدن. شرایط فدراسیون به فدراسیون متفاوته. بعضیا آزمون میگیرن، بعضیا بدون آزمون و شروط دیگه ای میگذارن. اما ما توی این اپیزود کاری به بقیه فدراسیون ها نداریم و در مورد شرایط ایجنت شدن توی ایران صحبت میکنیم.

برای پاسخ به این سوال که چه کسایی توی ایران میتونن ایجنت بشن، باید ماده 4 مقررات ناظر بر واسطه ها رو مررو کنیم. من موارد رو خیلی سریع و تیتروار میگم:

فقط در نظر داشته باشید بعضی از مدارک که در ادامه میگم برای مرحله بعد از ثبت نام و قبولی در آزمون باید ارائه بشه.

خب، موارد این ها هستن:

- تابعیت ایرانی داشته باشید.

- گواهی عدم اعتیاد و عدم سوپیشینه

- عدم محرومیت از فعالیت های مرتبط با فوتبال

- عدم محرومیت از حقوق اجتماعی به موجب حکم قطعی

- کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان.

- مدرک تحصیلی دیپلم یا بالاتر

- گواهی گذراندن دوره های آموزشی که فدراسیون برگزار میکنه. که البته فعلا در مورد این دوره اطلاع رسانی خاصی نشده.

- پرداخت حق عضویت سالانه بدید که هنوز مبلغش مشخص نشده.

- پرداخت هزینه تشکیل پرونده و بررسی مدارک (در اطلاعیه ثبت نام نوشته 300 هزار تومان برای شرکت در آزمون باید واریز کنید که احتمالا مربوط به همین هزینه باشه)

- ارایه مفاصا حساب مالیاتی

-ارایه بیمه نامه مسولیت مدنی

- دارا بودن تاییدیه عملکرد و انجام الزامات قانونی که از طرف کمیته وضعیت بازیکنان مشخص شده.

- معرفی دفتر کار مشخص با کاربری اداری یا تجاری.

خب این شرایط برای اشخاص حقیقیه.

یه سری شرایط هم مشخص شده برای فعالیت واسطه گری اشخاص حقوقی که ما اینجا کاری بهش نداریم ولی اگر خواستید میتونید مستقیم مراجعه کنید به همین مقرراتی که گفتم و شرایط رو مطالعه کنید.

خب حالا فرض میکنیم که بعد از دونستن این شرایط اولیه، تصمیم دارید توی آزمون شرکت کنید و میخواید نحوه ثبت نام توی آزمون رو بدونید؟

شرایط اداری ثبت نام، در سایت فدراسیون توضیح داده شده. کار خاص و پیچیده ای نداره. یک سایت داره که میرید مدارک اولیه شناسایی و تحصیلی رو بارگزاری میکنید و 300 هزار تومن هم واریز میکنید. لینک ثبت نام رو در متن این اپیزود که در سایت اسپولگ منتشر میشه میگذارم، اگر لینک رو به هر جهت پدیدا نکردین، کافیه که این جمله رو گوگل کنید: "اطلاعیه برگزاری آزمون واسطه های نقل و انتقالات فوتبال"

خب، شرایط آزمون به چه صورت هستش؟

توی ماده 5 مقررات واسطه ها گفته شده که یک آزمون تستی قرار گرفته میشه. 30 سوال، 20 سوال به زبان فارسی و 10 سوال به زبان انگلیسی. حداقل نمره قبولی هم 22 از 30 هستش.

البته گفته شده که ظرفیت پذیرش نهایی آزمون، قبل از برگزاری آزمون توسط هیئت رئیسه فدراسیون اعلام میشه، که فعلا چیزی اعلام نکردن.

منابع آزمون چیا هستن؟ طبق همین ماده 5، شما برای آماده شدن برای این آزمون باید این مقررات رو بخونید:

- مقررات نقل و انتقال فدراسیون فوتبال ایران و مقررات نقل و انتقال فیفا. اسم کامل تر و درست این مقررات این هستش: مقررات نقل و انتقال و تعیین وضعیت بازیکنان که معادلش توی مقررات فیفا رو میگن FIFA RSTP که همون مخفف اسم کامل هست.

- مقررات انضباطی فدراسیون ایران و مقررات انضباطی فیفا.

- مقررات کمیته اخلاق ایران و کد اخلاق فیفا.

هرکدوم از این ها، نسخه های مختلفی داره و طی سال ها، تغییراتی داشتن. اعلام رسمی نشده، اما قاعدتا باید از آخرین نسخه مقررات امتحان گرفته بشه. که اتفاقا دو تا از همین مقررات هم همین 28 خرداد به توجه وضعیت کرونا، به صورت موقت اصلاح شد. باز اگر میخواید مطمئن بشید، بهتره از کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون این قضیه رو مستقیم پیگیری کنید.

این رو هم اضافه کنم که اگرچه مقررات ناظر بر واسطه ها جزو منابع آزمون نیومده، که برای خودم تا حدودی عجیبه و به نظرم در مقررات جا افتاده! اما پیشنهاد میکنم این مقررات رو مطالعه کنید. نکات مهمی داره و شرایط مختلفی رو مشخص کرده، مثلا واسطه ها نمیتونن با بازیکن زیر 15 سال قرارداد منعقد کنن، با بازیکن زیر 18 سال قرداد میتونن منعقد کنن ولی امکان دریافت مبلغ ندارن، قرارداد واسطه و بازیکن نباید بیشتر از 2 سال باشه و حداکثر سهمشون از یک معامله میتونه 10 درصد باشه و به تعیین درصد بیشتر مجاز نیستن.

خب، چجوری به این مقررات دسترسی پیدا کنیم ؟

نسخه پی دی اف همه این مقررات توی بخش حقوقی سایت فیفا legal.fifa.com و سایت فدراسیون فوتبال ایران موجوده و میتونید پیدا کنید. اما من توی سایت اسپولگ، به آدرس spoleg.com متن کامل اپیزود رو گذاشتم، روی عنوان هرکدوم از این قوانین که اسم بردم و در متن نوشته شده میتونید کلیک کنید و خیلی راحت مقرراتی که لازم دارید رو دنبال کنید.

همه این ها رو گفتم. یک نکته حاشیه ای هم بگم. فیفا در حال اصلاح مقررات مربوط به واسطه ها هستش و این احتمال خیلی زیاد وجود دارد که فرآیند به روال سابق برگرده و بحث مجوز دهی به ایجنت ها به طور متمرکز توسط خود فیفا انجام بشه. احتمالا این تغییرات از سال 2021 اجرایی بشه. این رو صرفا مطرح کردم که در جریان باشید. اما ما فعلا همین مقررات فعلی و شرایطی که هست رو مد نظر قرار میدیم.

در آخر امیداورم که انسان های درست و باسواد و کاربلد بتونن وارد این حوزه بشن، و علاوه بر نفع مالی که برای خودشون خواهد داشت، بتونن به توسعه فوتبالمون کمک کنن و شرایطی رو به وجود بیارن تا استعدادهامون توی بهترین باشگاه ها پرورش پیدا کنن و یا بازیکن های با کیفیتی رو به باشگاه های ایرانی بیارن و به طور خلاصه بگم، نفع خودشون را در توسعه فوتبال و کمک به بازیکن ها و باشگاه های ایرانی ببینین.

فعالیت ایجنت ها و مقررات مربوطشون، نیاز به کلی صحبت و بررسی داره، توی این اپیزود سعی کردم صرفا در مورد آزمون ایجنت ها صحبت کنم و بقیه مباحث رو بگذارم برای اپیزودهای جدا تا وقت کافی باشه راجع بشون صحبت کنیم.

ممنونم که وقت گذاشتید و گوش کردین، اگر فکر میکنید که دوستان دیگه ای هستن که ممکنه به این حوزه علاقه داشته باشن لطفا این پادکست رو بهشون معرفی کنید.

پادکست رو میتونید از طریق اپلیکیشن های پخش پادکست یا پادگیرها هم بشنوید.

من در توییتر به آدرس arsalan_esk فعال هستم، اگر نقطه نظری، پیشنهادی یا انتقادی داشتید، خوشحال میشم باهام مطرح کنید.

تا اپیزود بعد، فعلا خدا نگهدار.