پادکست حقوق ورزش

منابع مطالعاتی در حقوق ورزش چیست؟

صبا مکانی-01 اسفند 1400
منابع مطالعاتی در حقوق ورزش چیست؟

(این قسمت از پادکست، بخشی از مجموعه مطالب کوتاه آموزشی، در خصوص آشنایی مقدماتی با حقوق ورزش است.)

منابع حقوق ورزش

 

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که توی اسپولگ، از ما پرسیده میشه این هستش که خب من میخوام شروع کنم به مطالعه؟ چی بخونم؟ پیشنهاد شما چیه؟ 

توی این متن کوتاه، میخوایم یک پاسخ روشن برای این سوال علاقه‌مندان حقوق ورزش، ارائه داده باشیم. 

برای شروع شاید تا حدی سر در گمی طبیعی باشه. برای رفع این سردرگمی و برای این که این موضوع تا حدی روشن بشه، میتونیم بگیم که 4 حالت برای شروع مطالعه میشه در نظر گرفت:

- مطالعه کتاب های مقدماتی حقوق ورزش. 

- مطالعه مقررات و قوانین این حوزه. 

- مطالعه رویه قضایی و آرای صادر شده در این حوزه.

- مطالعه یادداشت ها و مطالب روز. 
 

خب اول راجع به کتاب‌ها صحبت کنیم. کتاب‌های انگلیسی زیادی با موضوع مقدماتی حقوق ورزش، حقوق بین‌الملل ورزش یا حقوق فوتبال وجود داره که خیلی پایه‌ای حقوق ورزش رو توضیح دادن و از هر شاخه‌اش یک مختصری گفتن، مثل حقوق اروپایی ورزش، مثل حل و فصل اختلافات در ورزش، یا حقوق بشر در ورزش و ....

توی فضای بین‌المللی اکثر این کتاب‌ها رو موسسه Asser منتشر کرده و به طریقی، هرچند سخت، میشه به این کتاب‌ها دسترسی پیدا کرد. توی فضای ایران هم برخی کتاب‌ها ترجمه یا تالیف شده که میتونه کمک کننده باشه. اگر زبان انگلیسی خوبی دارید، پیشنهاد میشه اول سراغ کتاب‌های اصلی برید، اگر هم نه، این کتاب‌های ترجمه شده میتونه کمک کننده باشه.
 

بخش بعدی، مطالعه قوانین و مقرراته. حتماً هم نیاز نیست شما اول با خوندن کتاب‌های مقدماتی شروع کنید. میتونید با مطالعه مقررات ورزشی شروع کنید. سایت اسپولگ یک بخش مفصل مقررات داره که به راحتی میتونید به این مقررات ورزشی دسترسی پیدا کنید. مثلاً میخواید بدونید اداره ورزش در جهان چطور انجام میشه؟ منشور المپیک رو بخونید. فوتبال چطور اداره میشه؟ اساسنامه فیفا رو بخونید. شرایط قراردادهای بازیکنان فوتبال چطوریه؟ مقررات نقل و انتقالات فیفا رو بخونید. یا اینکه یک موضوع خاص‌تر. میخواید راجع به مقررات دوپینگ بیشتر بدونید، میتونید کد آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ رو بخونید.
 

بخش مطالعاتی دیگه که میتونه برای خیلی‌ها جذاب باشه، رای‌خوانی هستش. آرا و تصمیمات حقوق ورزشی مطرحی که صادر شده، خب طبیعتاً برای خواننده از خوندن صرفاً کتاب‌ها و مقالات میتونه جذاب‌تر باشه. شما با رای خواندن نظرات طرفین پرونده رو میخونید، متوجه میشید که فرآیند یک پرونده عملاً به چه صورت هستش و نهایتاً مرجع رسیدگی کننده، مثل اتاق حل اختلاف فیفا یا CAS چطور به موضوع رسیدگی میکنند. 
 

از نقاط مثبت حقوق ورزش اینه که برخلاف خیلی از شاخه‌های حقوقی، توی حقوق ورزش متن کامل بسیاری از آرا منتشر میشه و در دسترس قرار میگیره و شما میتونید مطالعه داشته باشید. مثلاً از طریق بخش حقوقی سایت فیفا، آرای بخش‌های مختلف فیفا، مثل کمیته‌های انضباطی، اخلاق و اتاق‌های حل اختلاف رو بخونید و یا مثلاً از طریق سایت CAS، به خیلی از آرای فوتبالی و غیر فوتبالی دسترسی داشته باشید، که خب خیلی از این‌ها ممکنه مربوط به ایرانی‌ها باشه، باشگاه‌های ایرانی یا بازیکنان ایرانی.
 

و به عنوان آخرین پیشنهاد، مطالعه یادداشت‌ها و مقالاتی که روزانه توی این حوزه منتشر میشه میتونه کمک کننده باشه. ما توی اسپولگ، مرتب مقالات و یادداشت‌هایی رو منتشر میکنیم و بعضی مقالات ترجمه میشه که حتماً میتونه به شما توی این مسیر کمک کنه. البته سایت‌های انگلیسی زبان هم هستند که روزانه کلی مقاله حقوق ورزش توی اون ها منتشر میشه، مثل سایت LawInSport که خوندن مقالات این سایت هم شما رو هم با حقوق ورزش آشنا میکنه و هم میتونه در آخرین اتفاقات، به روز نگه داره.

دسترسی به مطالب مرتبط:

- حقوق ورزش چیست؟
- فرصت‌های آکادمیک در حقوق ورزش چیست؟
- فرصت‌های کاری در حقوق ورزش چیست؟
 - ایجنت‌ ورزشی کیست؟