پادکست حقوق ورزش

فرصت‌های آکادمیک در حقوق ورزش

رادمهر ملکی-06 اردیبهشت 1401
فرصت‌های آکادمیک در حقوق ورزش

(این قسمت از پادکست، بخشی از مجموعه مطالب کوتاه آموزشی، در خصوص آشنایی مقدماتی با حقوق ورزش است.)

یکی از سوالات رایجی که مطرح میشه اینه که ما خب توی ایران، رشته یا گرایش حقوق ورزش نداریم، پس چطور توی این حوزه ادامه بدیم و پیش بریم؟ پاسخ اینه که برای فعالیت توی این حوزه، حتماً هم نیاز نیست شما مثلاً رشته دانشگاهی حقوق ورزش، یا حقوق بین الملل ورزش خونده باشید. 

خیلی از افرادی که به صورت تخصصی در این حوزه کار میکنند و افراد مطرح این حوزه هستند، احتمالاً گرایش دانشگاهیشون حقوق ورزش نبوده، اما خودشون بر حسب علاقه و پیگیری که داشتند، وارد این حوزه شدند. همچنین خیلی از دوستان دانشجویی هم که توی این حوزه وارد شدن و دارن کار میکنند، گرایش‌های دیگه‌ای به صورت دانشگاهی ممکنه خونده باشن، اما خودشون مطالعاتشون رو به این سمت بردن. تقریباً برای همه گرایش های حقوقی این حالت ممکنه. گرایش خصوصی، بین المل، تجارت بین الملل و... 

اما، شاید یک سوال این باشه که خب نه، من میخوام حتماً مدرکی مرتبط با این حوزه تخصصی داشته باشم و به این حوزه ادامه تحصیل بدم. خب، متاسفانه ما فعلاً توی ایران، گرایش حقوق ورزش نداریم، که امیدوارم با توجه به نیازی که وجود داره و تعداد زیاد علاقه‌مندی که به این حوزه هست، به این سمت بریم و کم کم دانشگاه‌ها به فکر اضافه کردن این گرایش باشند. 

اما، اگر بخوایم گزینه‌های خارج از ایران رو مد نظر قرار بدیم، خب گزینه‌های متعددی به خصوص در اروپا وجود داره. برای مثال، توی اسپانیا، دانشگاه‌های زیادی هستن که حقوق بین‌الملل ورزش به عنوان یک گرایش کارشناسی ارشد، به عنوان دوره های یک ساله ارائه میشه. مثل دانشگاه ISDE اسپانیا که از معروفترین‌ها هستش، یا مثلاً موسساتی که باشگاه‌های بارسلونا و رئال مادرید برای خودشون راه اندازی کردن دارند و این‌ها هم گرایش حقوق ورزش تدریس میکنند.

کشور دیگه، سوئیس هستش که مثلاً دانشگاه‌های لوزان یا زوریخ، در کنار دوره‌های اصلی مثلا حقوق تجارت بین‌الملل، دوره‌های تخصصی حقوق ورزش دارند.

غیر از اون، مثال دیگه، دانشگاه‌های دیگه‌ای هم هستن. مثل دانشگاه‌های توی انگلیس، دانشگاه شفیلد هالم، یا دانشگاه ناتینگهم. 

این موضوع رو هم باید بگم که بعضی از این دوره‌هایی که اشاره شد، کاملاً به صورت آنلاین و مجازی برگزار میشن و خب این حالت ادامه تحصیل رو هم میشه در نظر داشت.

خب حالا شاید برای خیلی‌ها جالب باشه و بخوان بدونن توی این دوره ها چی تدریس میشه؟ سرفصل مطالب چیا هستش. سرفصل‌ها دانشگاه به دانشگاه متفاوته، اما به عنوان نمونه راجع به سرفصل های دانشگاه ISDE صحبت کنیم:

مباحث این دوره شامل ماژول های مختلفی میشه.

مثلاً یک ماژول مقدمات حقوق ورزش گفته میشه، حقوق ورزش چی هست، منابعش چیا هستن و CAS چطور توی شکل‌گیری این گرایش نقش داشته.

بعد راجع به ارتباط حقوق ورزش و سایر شاخه های حقوقی صحبت میشه. ارتباط با حقوق کار، حقوق قراردادها، حقوق مالکیت فکری، حقوق اتحادیه اروپا و سایر حوزه.

ساختار اداره سازمان های ورزش گفته میشه، فیفا، یوفا، AFC چطور اداره میشن؟

نحوه حل و فصل اختلافات در ورزش، از طریق داوری  و میانجیگری

ارتباط حقوق ورزش با حقوق سوئیس

مباحث حقوقی دوپینگ

و سایر حوزه حقوقی، مثل ساختار حقوق ورزش در اسپانیا و انگلیس و آمریکا، 

یا قابلیت‌های وکالتی توی این حوزه مثل نحوه دفاع و لایحه نویسی 

و در آخر هم حوزه های جدیدتر حقوق ورزش، مثل esports و یا تاثیرات بلاک چین در ورزش.

این از سرفصل‌های دانشگاه ISDE.

غیر از این موارد باید در نظر داشت که غیر از مدارک دانشگاهی، بعضی از این موسسات یا سازمان های ورزشی هم دوره هایی برگزار میکنن که شرکت در اون‌ها هم حتماً میتونه به عنوان یک گزینه مطرح باشه. مثلاً خود فیفا، هر سال، دوره‌های تخصصی حقوق فوتبال، حل و فصل اختلافات و داوری ورزشی و یا دوره های مرتبط با ضد دوپینگ برگزار میکنه.

این از کلیت فرصت‌های علمی پیش رو توی حوزه حقوق ورزش، امیدوارم آنچه به صورت خیلی خلاصه مطرح شد، به افرادی که علاقه‌مند این حوزه هستند کمک کرده باشه مسیر و گام‌های پیش رو رو بهتر شناخته باشن.

دسترسی به مطالب مرتبط:

- حقوق ورزش چیست؟
- فرصت‌های آکادمیک در حقوق ورزش چیست؟
- فرصت‌های کاری در حقوق ورزش چیست؟
 - ایجنت‌ ورزشی کیست؟